Düşünceler esli kitabı kapağı

Düşünceler

Yazar: Marcus Aurelius

Seslendiren: Burak Pulat

Süre: 4 saat 40 dk

Kitap Satın Al

— Jordan Peterson Marcus Aurelius’un Düşünceler’i, felsefenin ebedi bir şaheseri ve tükenmez bir bilgelik kaynağıdır

Dünya edebiyatının altın şaheseri olan Marcus Aurelius’un “Düşünceler”i!

Bugün dünya zor zamanlardan geçiyor ve hepimiz çoğu zaman istikrardan, kendimize ve geleceğimize güvenmekten yoksun kalıyoruz. Marcus Aurelius’un eseri, hayatın zorluklarıyla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek, özdenetim geliştirmek ve gerçekliği olduğu gibi kabul edip ona rağmen değil, ona uygun yaşamak isteyenler için mükemmel bir rehber olacaktır.

Marcus Aurelius, geç dönem Stoacılığın temsilcisi olan ve tarihe “tahttaki filozof” olarak geçen bir Roma imparatoruydu. Hüküm sürdüğü dönem antik çağ tarihinin altın çağı olarak kabul edilir. Bu kitap aforistik düşüncelerden oluşan bir derlemedir. “Düşünceler”de Roma imparatoru hayat ve onun nasıl yaşanması gerektiği üzerine düşünüyor. İnsanın ölüme, şöhrete, paraya, şeylere olan sevgisine ve zevklere karşı tutumuna çok dikkat ediyor. Kitapta ayrıca dünyayla, kendiyle, etrafındaki insanlarla ve kaderle uyum konularına da değiniyor.

Marcus Aurelius, hükümdar olarak kendisine emanet edilen, içeriden ahlakın çürümesi ve dışarıdan gelen barbar akınları nedeniyle zayıflayan geniş toplumun kaderi konusundaki sorumluluğunun farkında. Bu zor koşullarda bilgeliğini ve zihinsel dengesini korumaya çalışıyor. İmparatorun düşünceleri en çok görev ve ölüm sorunlarıyla meşguldür. Etrafındakilerin alçakça eylemlerine ve hatalarına rağmen nefrete ya da öfkeye teslim olmamayı kendine her seferinde hatırlatıyor.

İşte Marcus Aurelius’un bizimle paylaştığı zekice düşüncelerden sadece bazıları:

  • Hayatta yalnızca yaşamsal olanla yetinmeliyiz.
  • Her işe sevgiyle yaklaşmalı ve her işi kaliteli yapmalıyız.
  • Bizler evrende sadece kum taneleriyiz, hayatlarımız ebediyete kıyasla kısa ve önemsiz, bu yüzden ölüm konusunda sakin olmalıyız.
  • Dış olayları etkileyemeyiz. Yalnızca onlara verdiğimiz tepkiyi kontrol edebiliriz. Bu nedenle, etkileyemeyeceğimiz şeyler hakkında endişelenmemeliyiz.

Marcus Aurelius’un kaderi kabullenme ve alçakgönüllülük dolu fikirleri, bu kitabı yalnızca antik Roma edebiyatının en büyük anıtlarından biri değil, aynı zamanda dünya felsefesi ve kültürünün de bir hazinesi haline getirmiştir.

Yazar Hakkında

Marcus Aurelius, büyük imparatorluğun refahına katkıda bulunan antik Roma’nın beş büyük imparatorundan biriydi. MS 161-180 yılları arasında Roma’yı yönetmiş ve tarihe “tahttaki filozof” olarak geçmiştir.

İmparator Marcus Aurelius, tarihçiler tarafından antik devletin ünlü “altın çağının” sona erdiği Roma’nın hükümdarı olarak kabul edilir. Gerçekten de onun ölümünden sonra imparatorluğun büyüklüğü ve gücü hızla azalmaya başladı.

Aurelius’un günümüze kadar ulaşan yazıları ve sözleri antik Roma felsefesinin klasikleri olarak kabul edilir. Birçok felsefi eserin yazarı olan Marcus Aurelius, geç dönem Stoacılığın gelişimine büyük katkıda bulunmuştur.

Original title: Meditations

Production credits:

© 2023 ABP Yayınevi. Çeviren: Tufan Göbekçin. (P) 2023 ABP Yayınevi