İktidar sesli kitabı kapağı

İktidar

Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası

Yazar: Robert Greene

Seslendiren: Burak Pulat

Süre: 23 saat 27 dk

Kitap Satın Al

Robert Greene’in uluslararası çok satan “İktidar. Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası” kitabı!

Bu, iktidar hakkında yazılmış en ahlaksız, en skandal, en alaycı ve en gerçekçi kitaptır. Robert Greene, medeniyetlerin, devletlerin ve liderlerinin binlerce yıllık tarihsel deneyimlerini inceleyip, Çinli general Sun Tzu ve filozof Machiavelli’den Napolyon Bonaparte ve Henry Kissinger’a kadar zamanlarının en önde gelen figürleri tarafından kullanılan ebedi 48 güç yasasını belirledi.

Robert Greene’e göre, güç arzusu çoğu insanın doğasında vardır. Ancak güç gösterisinde bulunmak güvenli değildir. Görünüşte insanlar adil oyuna saygı duyuyormuş gibi davranırlar, ancak gerçekte hesapçı, temkinli olmayı öğrenir ve binlerce yıl önceki selefleriyle aynı davranış kalıplarını uygular.

Kitapta yazar size güç kavramını, özelliklerini tanıtıyor ve onu nasıl elde edeceğiniz ve insanları nasıl ustalıkla yöneteceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunuyor. İlk bakışta “İktidar. Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası” kitabı aldatıcılar için bir kılavuz ve bir sinizm ders kitabı olarak algılanabilir. Ancak gerçekte durum o kadar da açık değil. Greene, iktidar oyunu kaçınılmazsa, beceriksiz amatör olmaktansa sanatçı olmanın daha iyi olduğuna inanıyor.

Kitap, gücü elde etmek için yasaların kullanılmasına ilişkin birçok tarihi örnek içermektedir. Güç yasalarını takip etmek ya da etmemek sizin seçiminizdir. Ancak bu yasaların sizin için doğru olmadığını düşünseniz bile, bu kitap başkalarının eylemlerindeki manipülasyon, baştan çıkarma ve sinsi hileleri fark etmenize yardımcı olacaktır.

Bu kitabın yardımıyla şunları öğreneceksiniz:

  • Liderlerin eylemlerinin ve yaptıklarının arkasında ne olduğunu nasıl anlarsınız;
  • Yalanlara ve manipülasyona nasıl direnirsiniz;
  • Duygularınızı yönetmeyi nasıl öğrenirsiniz;
  • İnsanların art niyetlerini anlama becerisini nasıl geliştirirsiniz;
  • İktidara giden yolu nasıl bulursunuz.

Kitabın önerdiği fikirler, geçmişteki eylemlerinizi değerlendirmenize ve şimdiki eylemlerinizi çok daha güvenle kontrol etmenize yardımcı olacaktır.  Kitap sadece parti liderlerinin ya da hükümet üyelerinin hareketlerinin ardında yatan nedenleri daha iyi anlamamıza yardımcı olmakla kalmıyor. Aynı zamanda iş yerindeki kafa karıştırıcı durumların, tanıdıklarla yaşanan çatışmaların analiz edilmesinde de faydalıdır. Yazar size saray hayatının püf noktalarını öğretir gibi hitap etse de, aslında size alçaklığı öğretmiyor, sizi uyarıyor ve hayatta bunu fark etmenize yardımcı oluyor.

 

Original title: The 48 Laws of Power

Production credits: © 1998 Joost Elffers ve Robert Greene. (P) 2024 ABP Yayınevi