İnsanların Oynadığı Oyunlar esli kitabı kapağı

İnsanların Oynadığı Oyunlar

İnsan İlişkilerinin Psikolojisi

Yazar: Eric Berne

Seslendiren: Alişan Özkan

Süre: 6 saat 7 dk

Kitap Satın Al

– Kurt Vonnegut, Life dergisi Önemli bir kitap ... insanoğlunun tekrar tekrar oynadığı psikolojik tiyatroların zekice, eğlenceli ve açık bir kataloğu

İnsan ilişkileri üzerine herkesin dinlemesi gereken çok satan “İnsanların Oynadığı Oyunlar” kitabı!

Sizin veya tanıdığınız birinin her zaman aynı şekilde davrandığını ne sıklıkla fark ettiniz? İster resmi bir etkinlik olsun ister bir aile sohbeti, insanlar genellikle aynı davranış kalıplarını izler. Ancak herkes bunun arkasındaki motivasyonları tam olarak bilmez. Amerikalı psikolog ve psikiyatrist Eric Berne, her şeyin çocukluktan itibaren oynamayı öğrendiğimiz “oyunlarla” ilgili olduğunu açıklıyor. Başka bir deyişle, “oyunlar” bir kişinin davranışlarını ve başkalarıyla iletişim kurma şeklini belirleyen yaşam senaryolarıdır.

Kitabın yazarı Eric Berne, psikoterapide oyunun insan ilişkilerinin temeli olarak kabul edildiği “transaksiyonel analiz” adlı özgün bir yönün yaratıcısıdır. Berne’ye göre, her birimizin kaderi büyük ölçüde erken çocukluk döneminde belirlenir, ancak isterseniz yetişkinlikte bunu kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Yazarın geliştirdiği sistem, insanları davranışlarını programlayan yaşam senaryolarının etkisinden kurtarmak ve onlara gerçek özgürlüğü bulmak ve kişisel gelişimi teşvik etmek için kendileriyle ve başkalarıyla ilişkilerinde daha az “oynamayı” öğretmek için tasarlanmıştır.

Bu kitabın yardımıyla şunları öğreneceksiniz:

  • Kendinizin ve başkalarının eylemlerinin güdülerini nasıl anlarsınız;
  • Ailenizle sağlam ve güvene dayalı ilişkiler nasıl kurarsınız;
  • Çocuklukta edinilen zararlı davranış kalıplarından nasıl kurtulur ve bilinçli yaşamaya nasıl başlarsınız.

Ayrıca bu kitapta şunları bulacaksınız:

  • İnsanların her gün bilinçsizce oynadıkları oyunların senaryoları;
  • Bu oyunların oynandığı yaşam durumlarının tanımları;
  • Alışılmış davranışlardan kurtulmak için stratejiler.

Berne’nin kitabı hem psikoloji yolculuğuna yeni başlayan amatörlerin hem de profesyonellerin ilgisini çekecektir. Yazar, insan ruhunun karmaşık özelliklerini basit kelimelerle açıklayarak ve argümanlarını gerçek psikoterapi uygulamalarından örneklerle göstererek, insan eylemlerinin doğasını araştırmamıza ve bizi neyin yönlendirdiğini anlamamıza yardımcı oluyor.

“İnsanların Oynadığı Oyunlar” sesli kitabını dinleyin ve hayatınızın yeni bir bölümüne şimdi başlayın!

Yazar hakkında

Eric Berne, psikanalizi niteliksel olarak yeni bir düzeye taşıyan yirminci yüzyılın ünlü bir psikiyatristi ve psikoloğudur. Tıp eğitimi almış olan Eric Berne, aynı zamanda yetenekli bir yazar olduğunu da kanıtlamıştır. Geliştirdiği devrimci teoriler, özellikle de insan ilişkilerinin transaksiyonel analizi, bir dizi kitapta ortaya konmuştur. Senaryo ve transaksiyonel analizin tüm yönlerini ele alan on altıdan fazla eserin yazarıdır. 

Original title: Games People Play. The Psychology of Human Relationships

©2023 Heirs of Eric Berne. ©2023 ABP Yayınevi. Çeviren: Tufan Göbekçin. (P) 2024 ABP Yayınevi