Propaganda esli kitabı kapağı

Propaganda

Zihinleri manipüle etme sanatı

Yazar: Edward L. Bernays

Seslendiren: Alişan Özkan

Süre: 3 saat 46 dk

Kitap Satın Al

– Noam Chomsky Bernays’ın dürüst ve pratik el kitabı, çağdaş sanayi devleti kapitalist demokrasilerin en güçlü ve etkili kurumlarından bazıları hakkında çok fazla fikir veriyor

Modern propagandanın “babası” ve halkla ilişkiler uzmanı olan Edward Bernays’ın “Propaganda” adlı sesli kitabını dinlemenizi memnuniyetle teklif ediyoruz.

Her birimiz propagandanın hedefi olduğumuzun farkına bile varmadan günde birçok kez propagandayla karşı karşıyayız. Hangi kıyafetleri giymeyi seçtiğinizi, hangi filmleri izlediğinizi, seçimlerde kime oy verdiğinizi düşünün. Seçimleriniz kime bağlı? Size bağlı olduğundan emin misiniz?

Bernays’a göre propaganda, yeni fikirlerin aktif düşünen bir azınlık aracılığıyla topluma nüfuz etmesine dayanır. Yazar, kitlelerin alışkanlıklarının ve fikirlerinin bilinçli ve akıllı bir şekilde manipüle edilmesinin demokratik bir toplumun önemli bir bileşeni olduğuna inanmaktadır. Bu görünmez sosyal mekanizmayı manipüle edenler, herhangi bir ülkedeki gerçek yönetici güç olan gizli hükümeti oluştururlar.

Bernays kitabında propagandanın siyaset, sanat, bilim ve eğitim gibi çeşitli alanlarda kolektif zihni kontrol etmek için nasıl kullanıldığını anlatmaktadır. Bu kitap, propaganda sanatının nasıl geliştiğini ve kamuoyunu şekillendirmek için hangi yöntemlerin kullanıldığını bilmek isteyen herkes için faydalı olacaktır.

Bu kitabın yardımıyla şunları öğreneceksiniz:

  • Fikirlerimizi kontrol eden insanlar kim ve neden üzerimizde bu kadar güç sahibidir;
  • Propaganda neden gereklidir;
  • Halkla ilişkiler psikolojisi propaganda yaratmada nasıl bir rol oynar;
  • Medyanın çalışmaları siyasi liderlik, eğitim, bilim, sanat, sosyal hizmetler ve kadın hareketleriyle nasıl ilişkilidir;
  • Ve nihayetinde propaganda mekanizmaları nasıl işler.

“Görünmez azınlık” tarafından nasıl etkilendiğimizi öğrenmek için Edward Bernays’ın “Propaganda: Zihinleri manipüle etme sanatı” adlı sesli kitabını dinleyin!

Yazar hakkında

Edward Bernays (1891-1995) – Sigmund Freud’un yeğeni, “halkla ilişkilerin babası” ve kamuoyunu şekillendirmenin ve yönetmenin bilimsel tekniğinin öncüsüdür. Akla değil, bilinçaltı duygu ve dürtülerin manipülasyonuna dayanan modern kitle ikna biliminin yaratılmasına önemli bir katkıda bulunmuştur. 90’lı yaşlarına kadar halkla ilişkilerin güçlü bir sözcüsü ve savunucusu olan Bernays, en popüler arasında “Crystallizing Public Opinion” (1923), “Propaganda” (1928) ve “Public Relations” (1952) bulunan birçok kitabın yazarıdır. Bernays’ın çalışmaları halen tüm klasik halkla ilişkiler ders kitaplarında ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

Original title: Propaganda

Production credits:

© 2023 ABP Yayınevi. Çeviren: Gülce Arman. (P) 2023 ABP Yayınevi